V   četrtek,  2. 11. 2023,    smo   se   z   avtobusom   odpravili   na   strokovno  ekskurzijo na Kras. Naš prvi ogled  je bil namenjen vodenemu ogledu jame Vilenice. Vilenica je kraška jama pri Lokvi in je najstarejša turistična jama v Evropi. Pot nas je nato vodila v Štanjel, slikovito kraško naselje v občini Komen, ki leži na 363 metrov visokem griču. Značilnost naselja so ozke ulice s kamnitimi hišami, vasico pa obdaja obzidje z vhodnimi stolpi, v katerem stojijo grad, gotska cerkev z značilnim zvonikom in čudovit Ferrarijev vrt. Štanjel pa ni bila edina kraška vasica, ki smo si jo ogledali. Obiskali smo tudi Tomaj, kraj našega pesnika Srečka Kosovela. Ogledali smo si Kosovelovo domačijo, kjer je danes na ogled spominska zbirka družine Kosovel. Prijetno utrujeni in polni vtisov smo se v večernih urah vrnili na Frankolovo.