V okviru projekta Evropska vas v šolskem letu 2022/23 spoznavamo nordijsko državo NORVEŠKO.

Nekaj zanimivosti o Norveški

• Norveška ima največ severnih jelenov v Evropi.
  • Rt Nordkapp s 300 m višine je najsevernejša točka celinske Evrope.
  • Fjordi so svetovno znane doline, ki jemljejo sapo z neokrnjeno pokrajino. Visoki slapovi in osamljene hiše nas popeljejo v čas Vikingov.
  • V zimskem času so prebivalci navajeni temnih in dolgih noči, ko se sonce pojavi za največ 3 ure na dan ali pa imajo polarno noč.
  • Alkohol lahko kupite le v specializiranih trgovinah – Vinmonopoletih. V mestu je navadno le ena takšna trgovina.
  • Norveščina ima več kot 100 narečij.
  • Tu se je rodilo smučanje. Ski v norveščini pomeni kos lesa.
  • Norveška ima skoraj pol milijona jezer.
  • Na severu živi avtohtono ljudstvo, „evropski Eskimi“,  Laponci, pravilneje Sami.
  • Če želiš obhoditi norveško obalo, boš moral več kot dvakrat okoli Zemlje.
  • Imajo norveško obliko Božička, ki mu pravijo Nisse.

Norveško smo skozi vso leto spoznavali v okviru interesne dejavnosti. Da smo državo še posebej dobro spoznali, smo temu namenili tudi tehniški dan. Učenci so si najprej ogledali uvodno predstavitev Norveške s pomočjo prezentacije, ob kateri so učenci spoznali in odkrili zanimive, nenavadne stvari in dejstva o državi. Nato so pod vodstvom učiteljev izvajali aktivnosti in ustvarjali različne izdelke: vikinške čelade, vikinške ladje, samostoječe trole in vikinga, zgibanke o Norveški, bralne kazalke, mogočne ščite, maketo letalnice Vikersund in še in še …

Učenci 5. razreda pa so se naučili celo norveški ples. Dogajanje tistega dne je na šoli takrat spremljala filmska ekipa učenk 8. razreda.

Izdelke smo razstavili v avli šole. Na dan Evrope, 9. maja pa smo se z njimi predstavili tudi na stojnici zaključne prireditve na Glavnem trgu.

Norveški ples petošolcev