Ljubljana, 2. januar 2018 – Javna agencija RS za varnost prometa tudi ob letošnji nacionalni akciji PEŠEC s sloganom Bodi viden, bodi previden opozarja na veliko ranljivost pešcev v prometu, predvsem otrok in starejših. Agencija voznike motornih vozil poziva, da pešcem posvetijo pozornost: zmanjšajo hitrost vožnje v naseljih ter jim odstopijo prednost na prehodih. Pešcem pa svetuje, da svojo vidnost povečajo z odsevniki in svetlimi oblačili. V ospredju akcije je predstavitev portala Načrti šolskih poti.
PREVENTIVA ŽE OD MALIH NOG
Pešačenje otrok v šolo ni pomembno le z okoljskega in zdravstvenega, temveč tudi z vidika vzgoje v prometu. Otroci pešci, ki so vsakodnevno izpostavljeni prometnim situacijam, si nabirajo pomembne izkušnje v prometu, poleg tega pa bodo kasneje kot vozniki do pešcev bolj strpni. Napotki za otroke in starše so opisani v knjižici Prvi koraki v svetu prometa, ki jo ob začetku šole prejmejo vsi prvošolci.
DODATNA PRIPOROČILA ZA VEČJO VARNOST PEŠCEV
- Hodite po pločniku ali drugih površinah za pešce.
- Če ni pločnika, hodite ob levem robu cestišča, da vidite nasproti vozeča vozila.
- Cesto vedno prečkajte na označenih prehodih za pešce.
- Pred prečkanjem se vedno ustavite, opazujte promet in se vedno prepričajte s pogledom levo-desno-levo, da lahko varno prečkate.
- Pred prečkanjem lahko z dvignjeno roko in očesnim kontaktom nakažete voznikom svojo namero.
- Na semaforiziranem prehodu prečkajte samo ob zeleni luči in tudi takrat se posebej prepričajte.
- Če v bližini ni prehoda, opazujte promet in prečkajte, ko je pot prosta. Bodite dodatno pozorni na bližajoča vozila.
- Bodite VIDNI – vozniki vas morajo pravočasno opaziti, da bi lahko ustrezno ravnali. Nosite svetla oblačila in odsevnike, tudi v mraku ali dežju. Ponoči lahko uporabite tudi baterijo ali lučko na mobitelu. Otroci v prvem in drugem razredu morajo nositi rumene rutice.
- Bodite previdni v križiščih, saj vas vozniki, ki zavijajo levo ali desno hitro spregledajo. Podobno je tudi pri voznikih tovornjakov ali avtobusov, ki vas lahko ne vidijo.
- Odrasli vedno držite otroke za roko, ko hodite ob cesti. Otroci se ne smejo igrati ob cestišču.
- Hoja in alkohol? – alkohol tudi pri pešcih pomembno zmanjšuje sposobnost za ustrezno presojo, zaznavne in fizične sposobnosti. Raje uporabite taksi, javni prevoz ali se dogovorite s treznim prijateljem.
- Hoja in mobilni telefon? – uporaba mobilnega telefona ali poslušanja glasbe pomembno zmanjšuje pozornost in spremljanje prometa, zato ga med hojo v prometu ne uporabljajte.
- Pešci nimajo absolutne prednosti, zato ravnajte previdno.
- Na avtocesti ne smemo pešačiti ali se zadrževati izven vozila ob cestišču. V primeru nesreče uporabimo odsevni telovnik in se umaknimo na varno za zaščitno ograjo.